Koszulove

Co ma odzież na sumieniu?

Organizacja Walk Free Foundation opublikowała szokujący raport Global Slavery Index 2018.

Wynika z niego, że branża mody jest na drugim miejscu pod względem przyczyniania się i utrwalania współczesnego niewolnictwa.

Po takich wiadomościach zdajemy sobie sprawę, jak dobre i etyczne jest to, że od początku większość naszych produktów powstaje w Polsce.

A tak dokładnie:
Odzież do karmienia piersią powstaje w naszym studio krawieckim.
Body i koszulki dla dzieci szyte są w Polsce przez polskiego producenta.
Koszulki damskie i męskie oraz piżamy szyte są przez jeden z podmiotów polskiego koncernu LPP (właściciela marek m.in. Reserved i Cropp), który od dłuższego czasu włączył fair trade do swojego kanonu wartości oraz pracuje nad tym, aby coraz większa część produkcji odbywała się nad Wisłą.

„Współczesne niewolnictwo – z ang. modern slavery – dotyczy sytuacji, w których mamy do czynienia z wyzyskiem, niemożnością opuszczenia miejsca pracy z powodu gróźb, przymuszaniem do pracy, znęcaniem się fizycznym lub psychicznym czy szantażem finansowym. Praca niewolnicza zaczyna się najczęściej od wabienia dobrymi zarobkami i darmową edukacją. Według raportu WFF w takiej sytuacji znajduje się około 40 milionów ludzi na całym świecie. Przeważającą większość, bo aż 71% stanowią kobiety.” cytat za Fashion Biznes.

Jakby się nad tym chwilę dłużej zastanowić, wyprzedażowe ceny w sieciówkach to paradoksalnie duży koszt – tylko ponoszą go ludzie szyjący ubrania.

Co my, jako konsumenci, możemy zrobić, aby nie przykładać ręki do zjawiska „współczesnego niewolnictwa”?
– wybierać ubrania polskich producentów (w ten sposób dodatkowo zwiększamy dochód krajowy brutto, wpływamy pozytywnie na polską gospodarkę i poziom zatrudnienia)
– wybierać odzież o wysokiej jakości, taką, która będzie z nami przez kilka sezonów
– wybierać odzież z second handów

Zachęcamy do etycznych zakupów, im więcej osób będzie świadomie wybierało produkty powstające w etycznych warunkach, tym zjawisko współczesnego niewolnictwa będzie stopniowo malało. Ziarnko do ziarnka…

Cały raport dostępny jest tu: https://www.globalslaveryindex.org/2018/findings/global-findings/

A informację o nim podał Fashion Biznes: https://fashionbiznes.pl/raport-walk-free-foundation-wspolczesne-niewolnictwo/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *