Karmienie piersią,  Koszulove,  Nowości

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o projekcie „Koszulove dla mam”

Rozpoczęty w październiku projekt „Koszulove dla mam” miał na celu zaprojektowanie ubrań dla mam karmiących o innowacyjnej funkcjonalności do karmienia, takich, które zapewnią mamom coś, co do tej pory na rynku było trudne do znalezienia lub za drogie – możliwość swobodnego karmienia piersią w dowolnym miejscu i czasie dzięki dyskretnym ubraniom.

Przez 4 miesiące koszulove wraz ze Szkołą Forma i 6 Projektantkami, a także przedstawicielami grupy docelowej (mamy – blogerki) pracowali koncepcyjnie oraz praktycznie nad stworzeniem ubrań. Łącznie w projekt zaangażowanych było 11 osób.

I ETAP PROJEKTU

W pierwszym etapie wyjaśnialiśmy sobie szczególne potrzeby mam karmiących i w ciąży jako grupy docelowej. Przybliżałyśmy projektantom ich preferencje, tryb i styl życia, a także wyjaśnialiśmy tajniki karmienia piersią. W trakcie warsztatów rozmawialiśmy o tym, czym różni się karmienie noworodka od karmienia starszaka, w jakich pozycjach się karmi, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią oraz jak to się wszystko ma do szafy mamy karmiącej piersią.

Na tym etapie projektanci mieli za zadanie zrobić research – miało to na celu dalsze samodzielne ustalenie szczególnych potrzeb grupy docelowej. W aspekcie modowym powstały moodboardy mające na celu określenie całościowej stylistyki ubrań, zgodnej z bieżącymi trendami w modzie oraz szkice żurnalowe. Na tej podstawie organizatorzy projektu zadecydowali o przejściu wybranych projektów do następnego etapu, na którym powstały prototypy ubrań.

zdjecie-z-warsztatow-3
W trakcie warsztatów w Szkole Forma.

zdjecie-z-warstatow-2

II ETAP PROJEKTU

Po omówieniu mocnych i słabych stron projektów na etapie szkiców żurnalowych projektantki przystąpiły do wykonania odszyć próbnych. Na tym etapie chcieliśmy sprawdzić samą funkcjonalność do karmienia piersią, układanie się ubrania na sylwetce oraz to, czy koncepcja rysunkowa dobrze przekłada się na ubranie „3D”.  Po kolejnej fazie udoskonaleń, projektantki przystąpiły do odszycia prototypów – ubrań wykonanych już z docelowych materiałów.

Wieloetapowy proces uzyskiwania  ostatecznego modelu ubrania oparty na wnikliwym poznaniu potrzeb klienta docelowego to unikalne podejście na rynku projektowania ubrań. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy koszulove, ekspertami związanymi ze Szkołą Forma oraz projektantami, proces powstawania ubrań pozwolił uzyskać różnorodne, niepowtarzalne na rynku patenty w kroju ubrania dla mamy karmiącej piersią. Na każdym etapie Projektanci biorący udział w Konkursie korzystali z konsultacji w zakresie projektu, odszycia, konstrukcji, doboru materiałów ze strony Szkoły FORMA, w której na co dzień osoby zawodowo związane z szyciem ubrań poszerzają i doskonalą swoją wiedzę.

Kontekst projektu/tło społeczne:  Karmienie piersią to najlepsza forma żywienia dziecka, jaką możemy mu zaoferować. Świadomość korzyści zdrowotnych dla mamy i dziecka jakie niesie ze sobą karmienie naturalne wzrasta i coraz więcej mam w Polsce wybiera właśnie karmienie piersią. Gdy zostają mamami, nie rezygnują jednocześnie z dawnego aktywnego trybu życia. Pojawia się zatem wiele sytuacji, w których kobieta karmi w miejscach publicznych. Fakt karmienia w miejscu publicznym wzbudza wiele kontrowersji. Wciąż zdarzają się miejsca, z których mamy karmiące są wypraszane ze względu na karmienie piersią. Głośna sprawa pani Liwii Małkowskiej, która wytoczyła proces właścicielowi restauracji, w której poproszono ją o przeniesienie się do toalety w celu nakarmienia dziecka, pokazuje, jak wiele kontrowersji wzbudza publiczne karmienie piersią. Temat jest wciąż aktualny i dotyczy coraz to nowej grupy kobiet.  Przeciwnicy publicznego karmienia piersią zwracają uwagę na ostentacyjność w ukazywaniu ciała podczas karmienia piersią. W koszulove uznaliśmy, że problem można skutecznie rozwiązać poprzez zaoferowanie mamom odzieży, która pozwoli karmić dyskretnie. Jako marka angażująca się w promowanie karmienia piersią, mamy obowiązek nieustannie poszukiwać innowacyjnych rozwiązań w kwestii konstrukcji, funkcjonalności, doboru materiałów tak, aby mamy otrzymały nienagannej jakości produkt, który wyraźnie ułatwi im codzienność oraz pozwoli karmić w sposób nieskrępowany. Jednocześnie osoby postronne nie będą nawet świadome tego, że w ich pobliżu odbywa się karmienie piersią, zatem nie będą dodatkowo krępowały mam oraz zgłaszały sprzeciwu. To rozwiązanie z gatunku „i wilk syty i owca cała”.

Przed dwoma laty koszulove, w ramach projektu #karmieswobodnie, zorganizowało konferencję popularyzującą prawa mam do karmienia w przestrzeni publicznej. Dziś kończymy projekt, który również ma na celu wsparcie karmienia piersią w miejscach publicznych – tym razem od strony udoskonalenia tak pozornie banalnego aspektu jak ubranie. Dzięki zespołowej pracy ze Szkołą Forma i połączeniu wiedzy i doświadczenia osób z różnych dziedzin, a także godzinom pracy koncepcyjnej oraz fachowej wiedzy ekspertów związanych ze Szkołą FORMA uzyskaliśmy rezultaty, które pomogą mamom karmić swobodnie, szybko tworzyć stylizacje i czuć się modnie.  

Koszulove  to marka odzieżowa skierowana do współczesnych młodych rodziców i ich dzieci. Ubrania produkowane przez Koszulove są szczególnie rozpoznawalne w środowisku przyszłych i świeżo upieczonych mam, gdyż oferują rozwiązania pozwalające na swobodne i wygodne karmienie piersią.

Poznańska Szkoła Konstrukcji Ubioru FORMA oferuje profesjonalne kursy konstrukcji i modelowania odzieży oraz kursy szycia i warsztaty tematyczne zarówno dla profesjonalistów, jak i dla pasjonatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *